To strony ustalają pensję za czas zwolnienia ze świadczenia pracy
Przepisy prawa pracy nie regulowały i nie regulują sposobu ustalania wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi zwolnionemu z obowiązku świadczenia pracy w okresie, który pozostał do rozwiązania umowy o pracę dokonanego na mocy porozumienia stron. O tym, jakie to będzie wynagrodzenie, decyduje przede wszystkim wola stron ujawniona w porozumieniu, na podstawie którego umowa ma zostać rozwiązana.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2018 r. (II PK 86/17).
Strony zawarły porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Ustaliły w nim, że do dnia rozwiązania umowy powódka będzie zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. W umowie nie został określony sposób wyliczania wynagrodzenia za ten okres.
Spółka za okres nieświadczenia pracy wypłaciła powódce wynagrodzenie zasadnicze. Zdaniem pracownicy powinna ona otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uśrednionemu wynagrodzeniu, jakie osiągnęła w ostatnich trzech miesiącach poprzedzających okres podpisania porozumienia. Pracownica wystąpiła do sądu o wyrównanie wynagrodzenia wypłaconego jej w okresie nieświadczenia pracy.
Sąd rejonowy uznał roszczenie kobiety za bezzasadne. Sąd okręgowy zmienił ten wyrok, uznając, że w spornym okresie powódce przysługiwało wynagrodzenie obliczane jak za urlop wypoczynkowy. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta